• restauracja i noclegi

    Restauracja i noclegi w Górach Sowich

    Spokojna okolica i urokliwa sceneria sprzyjają rodzinnemu wypoczynkowi oraz organizowaniu przyjęć, spotkań, a także wesel w otoczeniu zieleni i przyrody.

    Zobacz nasze nowe Menu

    dowiedz się więcej
  • menu weselne

    POZNAJ NASZE MENU

    Zmysł smaku to jeden z kluczowych zmysłów, które wiodą nad przez świat, powala zachwycać się niepowtarzalnymi arcydziełami mistrzów kuchni, po prostu - smakować życie. Mamy szczerą nadzieję, że nasze menu spełni oczekiwania i wymagania nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy.

    dowiedz się więcej
  • Ślub i wesele w plenerze w malowniczym otoczeniu

    Chata nad Sztolnią zaprasza do organizacji wesel
    do 160 osób w naszej sali bankietowej
    oraz wesel i ślubów plenerowych do 200 osób.

    dowiedz się więcej
  • Zobacz nasze malownicze otoczenie

    Zobacz malownicze otoczeniu naszej restauracji Chata nad Sztolnią

    dowiedz się więcej
  • Organizujemy niezapomniane wesela

    Chata nad Sztolnią zaprasza do organizacji wesel
    do 160 osób w naszej sali bankietowej
    oraz wesel i ślubów plenerowych do 200 osób.
    Zobacz menu weselne na 2023r.

    dowiedz się więcej

Noclegi w Górach Sowich – poznaj okoliczne atrakcje

Jeśli zdecydowali się Państwo na nocleg w Chacie nad Sztolnią, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami, które czekają na odwiedzających okolice Gór Sowich, między innymi Wałbrzych czy Świdnicę.


Zamek Książ – www.ksiaz.walbrzych.pl

Największy zamek na Dolnym Śląsku, położony niedaleko Wałbrzycha. Jest to trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce i jeden z największych w Europie. Nazywany jest Perłą Dolnego Śląska.

Zamek Grodno – www.grodno.art.pl

Zbudowany z kamienia, początkowo był największym zamkiem Śląska. Tworzył go zamek górny, do którego później dobudowano część dolną. W granicy murów znajdowała się wysoka wieża obronna, budynki mieszkalne i gospodarcze. W XVI w. kompleks znacznie rozbudowano. W II poł. XVIII w. opustoszał i stopniowo zmieniał się w ruinę. Od 1823 r. prowadzono nad nim prace konserwatorskie. Obecnie jest siedzibą Muzeum Regionalnego PTTK.

Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy – www.bazylika.org

Stary gotycki kościół, jeden z najważniejszych zabytków Świdnicy. Leży przy placu Jana Pawła II. Kościół parafialny św. Stanisława i św. Wacława został katedrą 25 marca 2004 roku na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus Jana Pawła II, która ustanowiła diecezję świdnicką. Największy kościół Dolnego Śląska. Wieża o wys. 103 m jest piątą co do wielkości w Polsce (po bazylice w Licheniu, archikatedrze szczecińskiej, bazylice jasnogórskiej w Częstochowie i archikatedrze łódzkiej). Kościół został wybudowany w XIV w. na polecenie księcia Bolka II Świdnickiego.

Kościół Pokoju – www.kosciolpokoju.pl

Kościół zbudowany w II poł. XVII wieku, kiedy po wojnie trzydziestoletniej cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał luteranom ze Śląska prawo do wybudowania trzech świątyń na terenach bezpośrednio podległych jego władzy.

Wybudowano trzy kościoły tego typu: w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy. Wszystkie ukończono, a do naszych czasów zachowały się dwa.

Muzeum Sztolni Walimskich – www.sztolnie.pl

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Budowy nigdy nie skończono, a jej pozostałością jest wiele podziemnych kompleksów i budowli naziemnych, których przeznaczenie po dziś dzień pozostaje tajemnicą.

Lubachów – www.lubachow.prv.pl

Mała miejscowość, położona ok.10 km od Świdnicy (dawne woj. wałbrzyskie), nad rzeką Bystrzycą. Rejon zachwyca walorami przyrodniczymi, rozwiniętą infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną, dobrymi połączeniami komunikacyjnymi z Wrocławiem, Wałbrzychem, Świdnicą i Dzierżoniowem. Społeczność lokalna szuka szansy dla rozwoju miejscowości w turystyce, rekreacji i agroturystyce.

Włodarz – www.wlodarz.pl

Szczyt w Sudetach Środkowych, w północno-zachodniej części Gór Sowich, stanowiący masyw oddzielnego pasma ciągnącego się na północny zachód od Przełęczy Sokolej przez Sokół, Osówkę, Moszną i Jaworek, a zakończonego Jedlińską Kopą i Strażową Górą. W masywie Włodarza można zwiedzać niemieckie sztolnie podziemnego kompleksu Riese z okresu II wojny światowej – najbardziej tajemnicze obiekty z tamtego okresu. Do głównej części podziemnego kompleksu wiodą trzy wejścia od strony północno-wschodniej i jedno od strony północnej.

Twierdza Srebrnogórska – www.forty.pl

Twierdza wzniesiona w latach 1765-1777, w pobliżu Srebrnej Góry. Jedna z największych tego typu budowli w Europie.

Turystyka w Czechach – www.eczechy.pl/turystyka/w2skaly.htm

Strona poświęcona turystyce w Czechach. Zawiera krótką charakterystykę okolicznych miejscowości oraz zdjęcia.

Skalne Miasto – www.adamski.pl/gory/skalne-miasto/

Skalne Miasto w Czechach przyciąga turystów już samą nazwą. Trudno wyobrazić sobie, co kryje w sobie to miejsce, jeżeli nigdy się w nim nie było. Skalne formacje naprawdę warto zobaczyć, ponieważ w Polsce nie znajdziemy tego typu atrakcji w takiej skali. Poza tym Skalne Miasto leży przy samej granicy z Polską, więc można się tam wybrać na jednodniową wycieczkę.

Jezioro Bystrzyckie – http://dolnyslask.org/jeziora/obiekty/jeziorobystrzyckie/

Jezioro Bystrzyckie jest znakomitym miejscem na letni wypoczynek. Wokół jeziora można odbywać długie spacery, a niedaleko leży piękny zamek Grodno. Przy ośrodku „Wodniak” działa wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Spacerować można także po tamie, przy dobrej pogodzie widoki są naprawdę przepiękne.